Škola freestyle slalomu

Proč začít se slalomem na bruslích?

Freestyle slalom v sobě skrývá velké množství výhod, které objevíte po tom co ho začnete trénovat. Je to disciplína, při které se úžasně odreágujete, pobavíte a naučíte novým věcem hlavně díky tomu, že existuje velmi široká skála triků, které si i vy sami můžete vymýšlet. Konec konců o tom je freestyle: volná jízda.
Tento druh sportu vám nejen spříjemní chvíle bruslení, ale po zdravotní stránce i posilní vaše svalstvo a udrží vaši telesní kondici. Sami uvidíte jak rychle se zlepší vaše bruslení. Budete mít menší strach pohybovat se po chodnících a stezkách, naučíte vyhýbat se překážkám, včas zabrzdit a odhadovat situace v rušném provozu. Když jde o disciplínu pro jednotlivce tak není je potřeba hledat si společníka a můžete trénovat neomezene, když máte čas a chuť. Velkou výhodou po finanční stránce je, že nepotřebujeme platit za prostor na tréning (kromě zimy), stačí si najít méně rušný a rovný povrch (např. parkovisko), kde si rozložíme kelímky a můžeme začít.

Jak začít se slalomem?

Pokuď začíname se slalomom po první krát, není jednoduché začít jen tak, bez akekoliv rady. Jestli ste úplný začátečník, či mírně pokročilý, vždy se můžete zlepšit a naučit něco nového nebo dokonce vymyslet nový trik.

Když začíname se slalomem, je důležité dodržovat určité body:
  • Pozice těla – horná část těla by při slalome měla zůstat co nejvzpřímněji, nohy mírně pokrčené a ruky uvolněné. Při náročnejších trikoch musíme někdy více pokrčit kolená, více se předklonit nebo narotovat hornou část těla.
  • Brusle – je velmi důležité dobře si stáhnout brusle před začátkem, hlavně v oblasti kotníku protože volná brusle je těžko ovladatelná (opak při aggressive ježdění).
  • Triky – je třeba začít s nejlehčími triky: t.j. triky vpřed, potom nasledují triky při jízdě vzad a nakonec existují aj triky zboku.

Triky mají svoje vlastní názvy a jejich překlad do češtiny by byl zdĺhavý, proto se ponecháva jich původní název. Je důležité si je pamatovat alespoň v jednom jazyku a to buď v angličtine nebo ve francouzštině pro vaši výuku a jejich lehčí vyhledávání na internetu.

Jaké existují triky?

Způsobů jak můžeme jezdit slalom je několik ale vždy pozostávají ze základních triků. Ty se navzájem kombinujú a doplňují např. tanečnými prvkami. Samotní triky můžeme praktikovat na různych vzdálenostech kelímků a taky můžeme dělat různé variace triků jako např. jejich realizaci jen na jedné noze, jednom kolečku nebo na naší opačné straně. Když ste ale začátečník tak je lepší začít s co nejvěčší vzdáleností mezi kelímky, např. dĺžka mezery = 120 cm a s prvníma čtyřma nejzákladnějšími trikmi:
Zde najdete seznam nejzákladnejších slalom triků a jejich stručný popis:

A) Triky vpřed (Fricks forwards; Figures en avant)
Triky vpřed jsou triky vykonávané při jízdě na bruslích dopředu. Jejich velkou výhodou je, že při jejich provedení velmi dobře vidíte na kelímky a tím méně riskujete, že nějaký zhodíte. Právě proto je táto skupina triků nejvíce odporoučená pro úplné začátky slalomu. Taky triky vpřed jsou technicky jednoduchší jak ostatní triky (dozadu, zboku). Technicky náročnější triky snižují například vašu rovnováhu a viditelnost.
Patří sem např.: slalom s nohami vedle sebe vpřed, s nohami za sebou vpřed, nůžkové křížení vpřed, nebo na jedné noze vpřed.

Paralela (Godille forwards; Godille avant)
Tento trik je nejlehčím ze všech. Spočíva v jízde vpřed se spojenýma nohama a přechází se kolem prvního kelímku zprava k druhému kelímku zleva, nebo naopak. Jde o alternaci tohto pohybu. Tento trik je v podstatě ten samý, který se užíva při slalomovém sjezdě na lyžích.

Had (Snake forwards) (Boite aux lettres avant)
Tento trik je už trošku náročnější. Spočíva v jízdě vpřed s nohami za sebou. Nohy se nasledují a přechází raz kolem jedného kelímku zprava a pak zleva. Nezáleží, která noha je první a která druhá. Pokud ale máte brzdu, upřednostnite nohu, na které nemáte brzdu jako první, pretože jinak by vám byla naobtíž.

Nožnice (Criss-cross forwards; Croisé avant)
Předešlý trik „snake forwards“ navazuje na tento trik, protože je mu velmi podobný. Spočíva v jízde vpřed s nohami taky za sebou, jen s tím rozdílem, že kelímek neobcházíme ale procházíme. A tedy nepřecházíme zprava doleva ale jde o přímý pohyb vpřed a nohy jdou nůžkovo k sobě a od sebe. Nohy se začnou křížit v středě mezi kelímky a rozcházejí za kelímkem a nasledující kelímek obejdou. V podstatě přecházíme první kelímke s překříženýma nohama a druhý jen obejdeme.

Jedna noha (One foot forwards; Pied avant)
Tento trik se jezdí jen po jedné jediné noze. Kelímky přechází zprava doleva, čiže klasicky opisuje dráhu slalomu.
Při tomto triku je důležité udržet rovnováhu. Druhá noha, která je zvednutá by měla být mírně za stojní nohou. Měla by taky pomáhat kupředu v slalome protichodným švihem ve vzduchu (= pohyb, který vykonávame při křížení noh).

Další triky vpřed:
  • Double cross forwards; Double croisé avant
  • Nelson forwards; Nelson avant
  • Reversed Nelson forwards; Nelson avant inversé

B) Triky vzad (Tricks backwards; Figures en arrière)
Triky vzad jsou triky dělané při jízde dozadu. Právě tato jízda je náročná tím, že máme sťaženou viditelnost na kelímky. V počátku slalomu nevíte, zda se třeba dívat přez rameno, nebo mezi nohy. Není to však ani jedno ani druhé. Je potřeba vlastně otočit trupem, co si vyžaduje ohebnost trupu a pak se třeba dívat na kelímky, které procházíme. Popis triků vzad je rovnaký jako popis triků v skupině A (triky vpřed) s tím rozdílem, že jde o jízdu pozpátku.
Patří sem: slalom s nohama za sebou vzad, nůžkové křížení vzad, na jedné noze vzad.

Triky vzad:
  • Snake backwards; Boite aux lettres arrière
  • Cross backwards; Croisé arrière
  • Nelson backwards; Nelson arrière
  • Double cross backwards; Double croisé arrière
  • One foot backwards; Pied arrière
  • Godille backwards; Godille arrière
  • Reversed Nelson backwards; Nelson arrière inversé

C) Triky zboku (Side tricks; Figures latérales)
Tato skupina triků není nejjednoduchší ze začátku, protože tyto triky si vyžadujou určitou ohebnost a jezdec by měl ovládat nejméně 3 triky vpřed a jeden trik vzad. Pri těchto tricích je trup těla neustále z pozice profilu.
Patří sem: nožnicové křížení vpřed a vzad v směru cik-cak, jízda v style „plié“ nebo "pavouk" (nohy v rozkročení, přičemž zadní kolečka směrují k sobě).

Triky zboku:
  • Crazy; Le crazy
  • X, Chap-chap; Le X, Chapi-chapo
  • Eddy Mabrouk alebo Grapevine; L’eddy Mabrouk
  • Eagles; Les aigles

D) Kombinace triků (Combinations; Combinaisons)
Před výukou triků z této skupiny je nevyhnutné už ovládat triky z předošlých skupín (vpřed, vzad a z boku). Kombinované triky používají základní triky. Principem kombinovaných triků je minimální rotace kolem své osi (360 stupňů).

Kombinace:
  • Italien; Italien
  • Mexican; Mexicaine
  • Volt; Volte

E) Bloky (Blocks; Blocages)
Pomedzi triky v slalomu je možné vkládat i speciální triky nazývané "bloky". Tyto pozostávají ze zastavení nejméně na jedné brusli (nejčastěji však obidvě) do určité polohy a potom znovu pokračováním v jízdě.

Bloky:
  • Heel-toe block; Talon pointe
  • Heel-heel block; Talon-talon
  • Toe-toe block; Pointe-pointe

F) Varianty (Variantes)
Varianty při vykonávaní triků pozestávají z jízdy jen na určitých kolečkách po zemi.

Varianty:
  • Triky "impérial" – pozestávají z jízdy na předních kolečkách
  • Triky "royal" – pozestávají z jízdy na zadních kolečkách
  • Triky "wheelings" – pozestávají z jízdy na jedném jediném kolečku
  • Trik "catch" - pozestává z jízdy při držaní jedné brusle rukou
  • Triky "switch" - pozestávají z jízdy na naší opačné straně (teda na kterou nejsme zvyklý). Tento trik není přesnou variantov, ale jsou to triky, které je potřeba procvičovat pokuď chceme dosáhnout zručnost na obě strany.

Uplný seznam triků podle náročnosti ve francouzštině a angličtině.
-bude-